Approx. Rs 2,99,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 700 Pcs / Hour |
| Usage/Application | Food Industry |
| Power Consumption | 2 Kw |
| Machine Type | Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Duro |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
One-of-a-kind machine to produce crispy uniform dosas.
Some of our esteemed customers:
Dosa machine is an end-to-end solution from pouring the batter to collecting crispy dosas.
The following processes are done automatically:-
Capacity: 400-900 Dosas/hour.
Suitable for: All Catering companies; College and School Hostels, Industrial Kitchens; Hospital Kitchens.
About company: Established in 1956, we are the leading experts in manufacturing tailor-made kitchen machines. Our manufacturing units and showrooms are located in Coimbatore, India.
Approx. Rs 2,58,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 400 Pcs / Hr |
| Usage/Application | Food Industry |
| Power Consumption | 1.5 Kw |
| Machine Type | Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Power Source | Electical |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Duro |
| Material | Stainless Steel |
One-of-a-kind machine to produce crispy uniform dosas.
Some of our esteemed customers:
Dosa machine is an end-to-end solution from pouring the batter to collecting crispy dosas.
The following processes are done automatically:-
Capacity: 400-900 Dosas/hour.
Suitable for: All Catering companies; College and School Hostels, Industrial Kitchens; Hospital Kitchens.
About company: Established in 1956, we are the leading experts in manufacturing tailor-made kitchen machines. Our manufacturing units and showrooms are located in Coimbatore, India.
Approx. Rs 2,58,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 400 Pcs / Hr |
| Usage/Application | Food Industry |
| Power Consumption | 2 Kw |
| Machine Type | Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Duro |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
One-of-a-kind machine to produce crispy uniform dosas.
Some of our esteemed customers:
Dosa machine is an end-to-end solution from pouring the batter to collecting crispy dosas.
The following processes are done automatically:-
Capacity: 400-900 Dosas/hour.
Suitable for: All Catering companies; College and School Hostels, Industrial Kitchens; Hospital Kitchens.
About company: Established in 1956, we are the leading experts in manufacturing tailor-made kitchen machines. Our manufacturing units and showrooms are located in Coimbatore, India.
Approx. Rs 2,42,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 500 Pcs / Hr |
| Usage/Application | Dosa Making |
| Power Consumption | 1.5 Kw |
| Machine Type | Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Treatment | Coated |
| Brand | Duro |
| Material | Stainless Steel |
This is the first machine of its kind.
The following processes are done automatically:-
OUR PRESTIGIOUS CUSTOMERS:
Explore More Products
© Duro Overseas Trading House. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited