Approx. Rs 2,23,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 900 Kg Per Hour |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Papad Making |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Finish | Polished |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Warranty | 1 Year |
The 900 Kg/Hr Automatic Papad Making Machine is a high-capacity, fully automated solution designed for large-scale papad (crispy Indian snack) production. With the ability to produce up to 900 kilograms of papads per hour, this machine is ideal for commercial snack manufacturers, food processing units, and large-scale catering businesses that require high-output, consistent production.
Approx. Rs 2,23,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 1000 Kg Per Hour |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Papad Size | Medium |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
DURO Semi Automatic Pappad Machine
DURO Pappad Machine is an advanced kitchen machine designed to streamline the process of preparing Pappads in large quantities, combining both shaping and Size in one machine.
Capacity: 2000 or 4000 Nos. Per Hour.
Key Features:
*Fast Production
*Very Less Labour
*Saves Precious Time
*Variable Productions Speed
*Compact Design
Approx. Rs 2,74,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Machine Type | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Papad Size | Medium |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Duro |
| Finish | Polished |
| Capacity | 500 Kg/Hr |
DURO Semi Automatic Pappad Machine
DURO Pappad Machine is an advanced kitchen machine designed to streamline the process of preparing Pappads in large quantities, combining both shaping and Size in one machine.
Capacity: 2000 or 4000 Nos. Per Hour.
Key Features:
*Fast Production
*Very Less Labour
*Saves Precious Time
*Variable Productions Speed
*Compact Design
Explore More Products
© Duro Overseas Trading House. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited