Approx. Rs 1,03,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Coating | Natural |
| Brand | Duro |
| Usage/Application | Food Industry |
| Machine Type | Industrial Roasting Machine |
| Material | Metal |
| Power Consumption | 1 HP |
| Phase | Three Phase |
| Finish | Coated |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
The 100 Kg/Hr Tilting Roaster Machine is a high-performance, versatile appliance designed to roast a variety of nuts, seeds, grains and other food products at a moderate scale. With the capacity to roast up to 100 kilograms per hour, this machine is perfect for small to medium-sized businesses, food processing units, and snack manufacturers that require efficient and consistent roasting.
It is the First machine of its kind also suitable for Cottage Industries.
Approx. Rs 1,82,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 300 kg/hr |
| Power Type | Gas |
| Machine Type | Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Metal |
| Brand | Duro |
| Finish | Coated |
| Voltage | 380 V |
The 300 Kg/Hr Automatic Peanut Roaster is a high-efficiency, automated machine designed to roast peanuts at a large scale. With the ability to roast up to 300 kilograms of peanuts per hour, this machine is ideal for large-scale commercial production in food processing units, snack factories, and large-scale catering businesses.
Approx. Rs 1,75,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 250 kg/hr |
| Usage/Application | To Roast Groundnuts |
| Brand | Duro |
| Machine Type | Automatic |
| Material | Metal |
| Power Consumption | 5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 240 V |
| Surface Finishing | Coated |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
The 250 Kg/Hr Automatic Groundnut Roaster Machine is a high-efficiency, fully automated roasting solution designed for large-scale groundnut (peanut) processing. With the ability to roast up to 250 kilograms of groundnuts per hour, this machine is ideal for medium to large-scale snack manufacturers, food processing units, and commercial enterprises that require high-capacity, consistent roasting.
Approx. Rs 2,01,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 400 kg/h |
| Fuel | Diesel |
| Machine Type | Automatic |
| Material | Metal |
| Usage/Application | Food Industry |
| Voltage | 380 V |
| Finish | Coated |
| Brand | Duro |
| Frequency | 50 Hz |
Our Paddy Roaster is to roast paddy before flaking in the rice flakes machine. It is designed to perfection and it is fabricated using best quality raw material.
Salient Features:
Approx. Rs 90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 80 Kgs / Hour |
| Machine Type | Automatic |
| Power | 2 HP |
| Usage/Application | Food Industry |
| Brand | Duro |
| Material | Metal |
| Power Supply | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Finish | Coated |
Our Mini Tilting Roaster Machine can roast grains, pulses, nuts, sesame, seeds etc. in a batch process. It is perfectly designed with temperature gauge provision and is manufactured as per international standards. Our range is also available in a customized form and packaged as per client order.
Features:
Explore More Products
© Duro Overseas Trading House. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited