Approx. Rs 9,20,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity Per Hour | 750-5000 idlis/hr. |
| Operation Type | Automatic |
| Power | 2 kW |
| Machine Body Material | SS 304 |
| Material | Metal |
| Phase | Single Phase |
| Machine Type | Automatic |
| Capacity | 2000 Pcs / Hour |
| Power Consumption | 3 Kw |
| Application | Industrial Kitchen, Canteen, Food Factory, Hotel, Restaurant |
| Frequency | 50 Hz |
| Country Of Origin | Made in India |
| Brand | Duro |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Finish | Coated |
| Color | Silver |
The only manufacturer in India producing Fully-Automatic Idli machines.
Some of our esteemed customers:
* Sankalp Restaurants (Nationwide)
* The Brampton Nilgiris INC (Canada)
* Kalinga Institute of Social Sciences (KISS)
* Mohan Babu University (Tirupati)
The following processes take place in the machine:
Capacity: 1200-5000 Idlis/hour.
Suitable for: All Catering companies; College and School Hostels, Industrial Kitchens; Hospital Kitchens.
About company: Established in 1956, we are the leading experts in manufacturing tailor-made kitchen machines. Our manufacturing units and showrooms are located in Coimbatore, India.This is the first machine of its kind.
Approx. Rs 9,20,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 1500 Pcs / Hour |
| Finishing | Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Power Consumption | 3 Kw |
| Color | Silver |
| Brand | Duro |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Machine Type | Semi-Automatic |
The only manufacturer in India producing Fully-Automatic Idli machines.
Some of our esteemed customers:
* Sankalp Restaurants (Nationwide)
* The Brampton Nilgiris INC (Canada)
* Kalinga Institute of Social Sciences (KISS)
* Mohan Babu University (Tirupati)
The following processes take place in the machine:
Capacity: 1200-5000 Idlis/hour.
Suitable for: All Catering companies; College and School Hostels, Industrial Kitchens; Hospital Kitchens.
About company: Established in 1956, we are the leading experts in manufacturing tailor-made kitchen machines. Our manufacturing units and showrooms are located in Coimbatore, India.This is the first machine of its kind.
Approx. Rs 9,20,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Usage/Application | Food Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Operation Mode | Automatic |
| Type | Idli Making Machine |
| Capacity | 1200 Pcs / Hr |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Duro |
| Surface Finish | Polished |
| Power Consumption | 3 Kw |
| Voltage | 220V |
Some of our esteemed customers:
* Sankalp Restaurants (Nationwide)
* The Brampton Nilgiris INC (Canada)
* Kalinga Institute of Social Sciences (KISS)
* Mohan Babu University (Tirupati)
The following processes take place in the machine:
Capacity: 1200-5000 Idlis/hour.
Suitable for: All Catering companies; College and School Hostels, Industrial Kitchens; Hospital Kitchens.About company: Established in 1956, we are the leading experts in manufacturing tailor-made kitchen machines. Our manufacturing units and showrooms are located in Coimbatore, India.This is the first machine of its kind.
Approx. Rs 9,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Surface Finish | Polished |
| Capacity | 800 Pcs / Hour |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 1.5 Kw |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Brand | Duro |
| Usage/Application | Food Factory |
This is the first machine of its kind.
The following process is done automatically
Various capacities of machines available.
OUR PRESTIGIOUS CUSTOMERS:
* Sankalp Restaurants (Nationwide)
* The Brampton Nilgiris INC (Canada)
* Kalinga Institute of Social Sciences (KISS)
* Mohan Babu University (Tirupati)
Approx. Rs 2,11,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 500 pcs/hr |
| Power Consumption | 0.5 Kw |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Brand | Duro |
| Material | SS |
| Power Source | Electric |
| Finish | Glossy |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
The 500 Pcs/Hour Fully Automatic Idiyappam Making Machine is a high-efficiency kitchen appliance designed to automate the process of making idiyappams, a popular South Indian dish. Capable of producing up to 500 idiyappams per hour, this machine is perfect for commercial kitchens, food stalls, restaurants, and catering services that require high-volume, consistent production.
Approx. Rs 1,98,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Packaging Type | Tray |
| Filling Capacity | 30g |
| Filling System | Piston Filler |
| Speed | 20 packs/min |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Idli Batter |
Additional Information:
Explore More Products
© Duro Overseas Trading House. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited