Approx. Rs 72,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Type Of Namkeen | Fafda |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Food Industry |
| Capacity | 250 Kg/Hr |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase Type | Single Phase |
| Material | Metal |
| Brand | Duro |
| Finish | Polished |
Approx. Rs 4,17,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Snacks Type | Nachos |
| Motor Power | 6 HP |
| Usage/Application | Food Industry |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | ASM |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Production Capacity | 200 Kg Per Hour |
| Brand | Duro |
| Material | Mild Steel |
The Fully Snacks / Murukku Machine -Multi Shapes Production Model - More than 100 Shapes supplied by us are in high demand in the global market and are high in performance, low in maintenance, easy to operate and are extremely durable and corrosion resistant. These are offered in customized form and conform to the international standards.
Some of its unique features include the following:
We have Exported / Exporting Snacks Machine to UK , USA , France & more
Approx. Rs 84,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Usage/Application | Food Industry |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity(Kg/Hr) | 60 Kg/Hr |
| Power Consumption | 5 HP |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase Type | Three Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Duro |
Approx. Rs 1,53,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Snacks Type | Twisted Coil Snack |
| Usage/Application | Food Industry |
| Capacity | 100 Kgs/Hr |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase Type | Three Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Duro |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Approx. Rs 95,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 30 Kgs/Hr |
| Snacks Type | Twisted Small Coil Snacks |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Power Consumption | 7 HP |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase Type | Three Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Duro |
Approx. Rs 1,75,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power | 2 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Food Industry |
| Power Source | Electric |
| Finishing | Coated |
| Frequency | 50 Hz |
| Production Capacity | 150 Kg / Hour |
| Brand | Duro |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 240 V |
Our Snacks Machine L type can produce snacks in length form with fixed arm system. They are in high demand in the global market and are high in performance, low in maintenance, easy to operate and are extremely durable and corrosion resistant. These are offered in customized form and conform to the international standards.
Some of its unique features include the following:
Explore More Products
© Duro Overseas Trading House. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited