Approx. Rs 5,60,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 4000 Poori per Hour |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Automatic |
| Thickness Of Chapatti | 2 mm |
| LPG Consumption | 1 kg/hr |
| Type | Electric |
| Brand | Duro |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Color Coated |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
Fully Automatic Mild Heat Poori Making Machine is a high-performance, advanced automated system designed to produce up to 4000 poories per hour. This machine is ideal for large-scale commercial food production, including in industrial kitchens, hotels, catering services, and food processing units that require rapid and efficient poori production while ensuring consistency and quality.
Approx. Rs 4,03,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 1000 Poori per Hour |
| Type | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 5 HP |
The Automatic Chapathi / Roti machine is a high-efficiency, automated machine designed for large-scale production of Chapathi / Roti.
The machine has ability to produce up to 1000 Chapathi / Roti per hour.
This machine is ideal for commercial kitchens, large catering services, food processing units, and other businesses that require bulk Chapathi / Roti production with consistency and speed.
We have supplied to Indian Space Research Organisation , Industrial Canteens , Hotels & Educational Institutions etc.
Key Features:
Approx. Rs 2,23,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 1000 Poori per Hour |
| Usage/Application | Food Industry |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Type | Poori Making Machine |
| Body Material | Metal |
| Brand | Duro |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
DURO Semi Automatic Chapathi Machine
DURO Chapathi Machine is an advanced kitchen machine designed to streamline the process of preparing Chapathis in large quantities, combining both shaping and Size in one machine.
Some of our valuable customers:
PSG Group of Institutions , CMS Group of Institutions , KSB Pumps etc.
Capacity: 2000 or 4000 Nos. Per Hour.
Suitable for:
All Catering companies; College and School Hostels, Industrial Kitchens; Hospital Kitchens.
Key Features:
*Fast Production
*Very Less Labour
*Saves Precious Time
*Variable Productions Speed
*Compact Design
Explore More Products
© Duro Overseas Trading House. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited