Approx. Rs 14,20,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Snacks Type | Murukku |
| Motor Power | 6 HP |
| Usage/Application | Food Industry |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Model Name/Number | LTMM - EC |
| Capacity | 50 Kgs |
| Brand | Duro |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
We are available with Snacks Machine - Length and Thenkuzhal Murukku Machine EC Model that are intricately designed and reflects the innovative designs and profound industrial knowledge of our efficient professionals. These are efficient in snakes (Murukku) production and are in high demand all across the globe.
Following are its significant attributes:
Approx. Rs 2,60,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Motor Power | 9 HP |
| Usage/Application | Food Industry |
| Snacks Type | Murukku Making |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Duro |
| Voltage | 380 V |
| Power Source | Electric |
| Finish | Polished |
| Automation Grade | Automatic |
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Power | 9 HP |
| Brand | Duro |
| Usage/Application | Food Industry |
| Power Source | Electric |
| Snacks Type | Murukku |
| Frequency | 50 Hz |
| Finish | Coated |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240 V |
We are offering Automatic Murukku Making Machine to our clients.
Following are its significant attributes:
Approx. Rs 2,77,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Motor Power | 9 HP |
| Usage/Application | For Murukku Making |
| Material | Metal |
| Production Capacity | 250 Kg/Hr |
| Brand | Duro |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Finish | Coated |
| Color | Silver |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
Our Semi Automatic Murukku Making Machine can produce snacks in length and Jilebi (thenkuzhal) form. They are intricately designed and reflect the innovative designs and profound industrial knowledge of our efficient professionals. These are efficient in continuous production and are in high demand all across the globe.
Following are its significant attributes:
Approx. Rs 2,10,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Motor Power | 3 HP |
| Usage/Application | Food Industry |
| Snacks Type | Namkeen, Murukku |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Production Capacity | 350 Kg/Hr |
| Brand | Duro |
| Finish | Coated |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
We are available with Murukku Making Machine that are intricately designed and reflects the innovative designs and profound industrial knowledge of our efficient professionals. These are efficient in snakes (Murukku) production and are in high demand all across the globe.
Following are its significant attributes:
Explore More Products
© Duro Overseas Trading House. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited