Approx. Rs 95,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 1000 Kg / Hour |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Voltage | 420 V |
| Brand | Duro |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finishing | Coated |
Our Groundnut Destoner is with very sturdy frame structure. This can purifies grains etc by separating impurities like dust particles, sand, stones etc. Wide industrial experience and technical know how enables us in the production of a qualitative range of Destoner. Our qualitative range requires less labour and time offering size-wise separation of sand etc.
Salient Features:
Approx. Rs 55,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Voltage | 420 V |
| Brand | Duro |
| Application | Industrial |
| Material | Metal |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finishing | Coated |
| Capacity | 500 Kgs/Hr |
Explore More Products
© Duro Overseas Trading House. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited