Approx. Rs 1,49,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity Per Hour | 500 Chapati |
| Automation Grade | Automatic |
| Equipment Type | Gas Range |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| FAP - Peda Model | 149000 |
Automatic Chapati Making Machine is designed for efficient,less to medium volume production.
Fully Automatic Chapati Making Machine is designed for efficient,less to medium volume production.
Suitable for: They are especially useful in hostels,catering,schools,colleges,communities, etc.
Some of our esteemed customers:
Madhar sangam (Salem); Greener Engg. (Kerala)
The following processes take place in the machine:
Chapati shape cum mild heating:
Dough balls made manually/cutter machine are fed into the chapati machine. Based on the thickness (adjustable) set in the machine, uniformly-sized mild heat chapathis are produced.
Cooking of chapatis:
The mild heat chapatis automatically move to the cooking oven. LPG is connected to the oven and the chapathis get uniformly cooked.
Puffing of chapatis:
The final conveyor layer ensures proper puffing of chapatis.
Automatic Control: The entire process can be controlled and monitored via a user-friendly interface, which helps in adjusting parameters like temperature of the pressing plates.
Benefits of Using a Fully Automatic Puri Making Machine:
Additional Information:
Approx. Rs 22,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 10 Kg |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Preparing Dough |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Semi Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Duro |
| Finish | Coated |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
Approx. Rs 14,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Stainless steel |
| Brand | Duro |
| Finish | Coated |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor | 1 HP |
| Power Source | Electricity |
| Weight | 1.8 Kg |
| Capacity | 60 Coconuts Per Hour |
| Voltage | 240 V |
Our Electric Coconut Scraper can scrap coconut from the shell at faster and very easy operational effort. Very fast & High production.
Features:
Approx. Rs 20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 15 kg/hr |
| Usage/Application | Food Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Product To be Peeled | Potato |
| Power | 1 Kw |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Duro |
| Drum Size | 400 X 400 mm Approx |
| Voltage | 240 V |
Explore More Products
© Duro Overseas Trading House. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited